Duży karabińczyk cumowniczy, wykonany ze stali kwasoodpornej A4. Idealnie sprawdza się przy cumowaniu do boi. Wiążemy do niego cumę i bosakiem odchylamy zamknięcie karabińczyka. Co pozwala na dosyć sprawne wpięcie do ucha boi cumowniczej.

Z tego karabińczyka korzystaliśmy zarówno na mazurach jak i na mniej zatłoczonych akwenach. Pozwolił nam na szybkie i sprawne zacumowanie łodzi. Wielu konserwatywnych żeglarzy będzie się krzywic na takie nowinki. Dla nas jednak liczy się wygoda.

Hook & Moor bosak którego nie testowaliśmy. Za to marzy nam się  jego zakup. Czekamy jednak na jakiś spadek cen. Bosak na razie oferowany jest na rynku w cenach między 700 a 1000 zł. Można go znaleźć w sklepach żeglarskich lub do wspinaczki przemysłowej. Najczęściej jednak gdzieś w Europie. Polskie sklepy sprzedają go raczej po uprzednim zamówieniu.

Bosak Hook & Moor pomaga z łatwością przeciągnąć linę przez trudno dostępne ucha na bojach i przez słupki cumownicze na pomostach i kejach. Zawsze w pogotowiu, umożliwia on użycie pokładowej liny cumowniczej do bezpośredniego zacumowania bez konieczności stosowania liny pomocniczej czy pomocy osoby stojącej na brzegu lub wychylającej się za burtę. Może on również służyć jako zwykły bosak jeśli hak jest w pozycji zablokowanej. Wykonany ze wzmocnionego włóknem szklanym poliamidu PA ten lekki bosak teleskopowy występuje w wersji o długości 2 i 3 m po rozłożeniu. W pozycji złożonej obie wersje maja długość 1,5 m.
Zaletą bosaka Hook & Moor jest to, że przeciąga on linę przez ucho i wciąga ją z powrotem na pokład jednym prostym ruchem bez konieczności schodzenia z pokładu. Po prostu zaczep pętlę liny cumowniczej w karabińczyku bosaka Hook & Moor, skieruj go w dół w stronę ucha lub knagi, pchnij hak przez knagę lub ucho cumownicze, a następnie wciągnij linę z powrotem na pokład i zabezpiecz ją. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*