Trasą nr 2 – zwana Trasą Kogeneracji. Trasa jest stosunkowo długa (58 km), lecz łatwa technicznie. Biegnie głównie szutrowymi bądź asfaltowymi drogami polskich i czeskich Gór Izerskich i czeskich Karkonoszy. Jest to jedna z najpiękniejszych tras w okolicach Szklarskiej Poręby.

Po stronie czeskiej trasa nie jest oznakowywana przez Stowarzyszenie Cyklistów, lecz biegnie czeską 2 i 2A. Po stronie polskiej trasa jest również kiepsko oznakowana. Ma swój własny system znakowania. Należy być ciągle skupionym i szukać znaków na drzewach, kamieniach, murach lub tabliczkach. Na białym tle w czarnej obramówce znajdują się następujące elementy:

– sylwetka rowerzysty,

– numer lub numery tras,

– strzałki kierunkowe,

– znaki ostrzegawcze – wykrzyknik (od jednego do trzech) sygnalizują konieczność zachowania szczególnej ostrożności.

Nie wrzucamy tutaj opisu trasy. Można go spokojnie znaleźć w necie na wielu stronach. Przecież cała zabawa polega też na błądzeniu i szukanie właściwej drogi.Potem satysfakcja jest znacznie większa.

Zwracamy uwagę  tylko na dwa według nas newralgiczne miejsca:

1.W Szklarskiej Porębie wyjeżdżając z miasta w kierunku na Wodospad Kamieńczyk. Mijamy parking przy wodospadzie i tu uwaga!!! za mostem zjeżdżamy z głównej drogi asfaltowej w prawo. I tu szukamy znaków, jeden jest na pewno na słupie energetycznym.

2. Jak z drogi szutrowej znowu wrócimy na główną drogę E65 w kierunku Czech.Mijamy Polanę Jakuszycką i przed byłym przejściem granicznym Polsko-Czeskim, musimy z głównej drogi skręcić w prawo i przejechać przez biegnące wzdłuż drogi tory kolejowe.

Na trasie warto na chwile zatrzymać się w Harrachovie i odwiedzić kompleks skoczni narciarskich.

Harrachov – miasto w Czechach położone na terenie kraju libereckiego, 4 km od granicy Polski. Na zboczu Čertovej hory znajduje się kompleks skoczni narciarskich Čertak o punktach konstrukcyjnych K-120 i K-90 oraz mamucia K-185. Miasto jest też ośrodkiem narciarstwa biegowego (ośrodek narciarski Rýžoviště), a latem bazą wypadową w Karkonosze i Góry Izerskie dla turystów pieszych i rowerzystów

Zaraz po Harrachovie przejeżdżamy obok Wodospadów Mumlavy 

Wodospad Mumlavy

Wodospad Mumlawy (cz. Mumlavský vodopád) – rząd kaskad potoku Mumlawa w środkowej części jego biegu, ok. 1,5 km na wschód od Harrachova, w Karkonoszach, w Czechach. Potok spływa po granitowych progach, z których najwyższy ma wys. ok. 10 m. W korycie rzeki woda i kamienie wytworzyły liczne kotły eworsyjne zwane Czarcimi Okami (cz. Čertova oka). Zimą wodospad często zamarza stając się lodospadem.

Na powrocie przejeżdżamy koło Polany Jakuszyckiej za hotelem Biathlon skręcamy z głównej drogi E65 w lewo. Zaczyna się tu początek delikatnego podjazdu drogą asfaltową. Jazda Dolnym Duktem Końskiej Jamy aż do kopalni kwarcu „Stanisław”.

Kopalnia „Stanisław” – najwyżej położona kopalnia kwarcytu w Polsce – 1084 m n.p.m. Jest to również najwyżej położony tego typu obiekt w Polsce. Eksploatacja żyły kwarcytowej, której wielkość ocenia się na kilkaset metrów grubości i 20 km długości, aktualnie zawieszono. Choć surowiec tu pozyskiwany to rzadkiej czystości kwarc, wykorzystywany w przemyśle szklarskim, hutniczym i ceramicznym.

Z kopalni „Stanisław” to już tylko z górki do Szklarskiej-trzymaj mocno kierownicę momentami jest trochę niebezpiecznych kamieni. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*